Yönetim Sistemleri Danışmanlığı> IFS Standartları Danışmanlığı

IFS Standartları Danışmanlığı
Yönetim Sistemleri Danışmanlığı

IFS Standartları Danışmanlığı

IFS, Alman perakendecileri tarafından geliştirilen ve BRC' ye benzeyen bir belgelendirme sistemi olup, sistemin amacı, gıda işleyen tedarikçilerin perakendecilere, gıda güvenliği ve hijyen açısından uygun ürünler temin etmesini sağlamaktır.

IFS Standartları, tek tip gıda, ürün ve hizmet standartlarıdır. Süreç iyileştirmeleri üzerinde çalışırken, IFS sertifikalı şirketlerin bir ürün üretmesini veya müşteri spesifikasyonlarına uygun bir hizmet sunmasını sağlarlar.

IFS, 2003 yılında Uluslararası Gıda Standardı adı altında kuruldu. O zamandan bu yana, yıllık yüzde 10,9 büyüme kaydeden şirket, yelpazesini altı standart daha genişleterek global olarak faaliyet gösteriyor.

IFS ile ilgili tüm bilgiler beş ana dilde yayınlanmaktadır: Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca. IFS, tüm tedarik zinciri boyunca tüketici için karşılaştırılabilirlik ve şeffaflık sağlamayı ve tedarikçiler ile perakendeciler için maliyetleri azaltmayı amaçlamaktadır. Bu hedefler sadece IFS ekibi tarafından değil, aynı zamanda IFS kurulu ve ITC (IFS Teknik Komitesi) tarafından da uygulanmaktadır.
 

IFS Standatları Çeşitleri

IFS Standartları şu anda tedarik zincirinin tüm bölümlerinde yer alan paydaşlar için ve paydaşlar tarafından geliştirilen temel olarak 6 ana standarttan oluşmaktadır. Tüm standartlar, gıda ve / veya ürün güvenliği ile ilgili yasal hükümleri uygularken kullanıcılara yardımcı olan ve gıda, ürün güvenliği ve kalite konularında tekdüze kılavuz ilkeler sağlayan süreç standartlarıdır. IFS sertifikası, sertifikalı şirketin gıda ve / veya ürün güvenliğini sağlamak için uygun süreçler oluşturduğunu ve müşteri spesifikasyonlarını dikkate aldığını ve uyguladığını gösterir. Sertifikasyon, gıda üreticileri, brokerler, lojistik sağlayıcılar, ev ve hijyen ürünleri üreticileri ile toptancı ve perakendecilere açıktır. İlerleyen sayfalarda, indirilebilir ek belgelerle birlikte tüm standartlarımızın ayrıntılı bir açıklaması bulunmaktadır. 

IFS Gıda Standardı, gıda üreticilerinin denetlenmesi için tanınmış bir GFSI (Global Gıda Güvenliği Girişimi) standardıdır. Odak noktası gıda güvenliği ve süreçlerin ve ürünlerin kalitesidir. Gıda işleme şirketleri ve gevşek gıda ürünleri paketleyen şirketler ile ilgilidir. IFS Food, ürünler “işlendiğinde” veya birincil ambalajlama sırasında ürün kontaminasyonu tehlikesi olduğunda geçerlidir. Standart, tüm gıda üreticileri için, özellikle de özel etiket üretenler için önemlidir, çünkü müşteri spesifikasyonlarına uygunluk ile ilgili birçok gereklilik içerir. Standart, üretim ve pazarlama departmanlarını marka güvenliği ve kalitesi konusundaki çabalarında desteklemektedir. IFS Gıda, sertifikasyon kuruluşları, perakendeciler, gıda endüstrisi ve gıda hizmeti şirketlerinin tam ve aktif katılımıyla geliştirilmiştir. IFS Food, gıda işleyen şirketlerin veya gevşek gıda ürünleri paketleyen şirketlerin denetlenmesi için bir standarttır. IFS Food sadece ürünün "işlendiği veya elleçlendiği" veya birincil ambalajlama sırasında ürün kontaminasyonu tehlikesi varsa uygulanır. IFS Food şunlara uygulanır:

 • İşleme ve çalışma ve / veya
 • Dökme (Sertbest) ürünlerin taşınması ve / veya
 • Birincil paketleme sırasında üstlenilen faaliyetler.

 

Bu IFS Standardı, ambalaj malzemelerinin kalitesini ve güvenliğini ve müşteri gereksinimlerine uygunluğu değerlendirmek için değil, aynı zamanda küreselleşmeden kaynaklanan kalite, şeffaflık ve verimlilik ile ilgili yeni gereksinimleri karşılamaları için işletmeleri destekleme ve ürün bütünlüğünü iyileştirme aracı olarak oluşturulmuştur.
IFS PACsecure'un amaçları:

 • Ambalaj için gıda güvenliği sağlamak
 • Muntazam bir değerlendirme sistemi ile ortak bir standart oluşturmak
 • Akredite sertifika kuruluşları ve nitelikli IFS onaylı denetçilerle çalışmak
 • Tüm tedarik zinciri boyunca karşılaştırılabilirlik ve şeffaflık sağlamak
 • Hem üreticiler hem de perakendeciler için maliyetleri ve zamanı azaltmak.
 • GFSI gereksinimlerine uygunluk

 

IFS HPC, ev ve kişisel bakım ürünlerinin üretimi ile ilgili tedarikçilerin güvenli ve kaliteli ürünlerini / süreçlerini denetlemek için bir standarttır. Bu Standardın geliştirilmesi, HPC endüstrileri, perakendeciler ve sertifikasyon kuruluşları ile bu Standardın ana yönlerini ele alan ve her zaman HPC endüstrisinin değişen ihtiyaçlarını yansıtmaya çalışan ortak çalışma sayesinde mümkün olmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, IFS HPC, ev ve kişisel bakım ürünlerini ve süreçlerini denetlemek ve ürünlerin tüketicilerin güvenliği için herhangi bir tehlike oluşturmamasını sağlamak için en özel standarttır.
IFS HPC Standardı dört spesifik ürün grubunu kapsar:

 • Kozmetik (örn. Makyaj , losyonlar, şampuan, kremler vb.)
 • Ev kimyasalları (örn. Deterjanlar, yumuşatıcılar, temizlik maddeleri, aroma çubukları, vb.)
 • Günlük kullanım ev ürünleri (örn. Ev eldivenleri, fırın kağıdı, süpürgeler, alüminyum folyo, vb.)
 • Kişisel hijyen ürünleri (örn. Tamponlar, cımbızlar, banyo süngerleri, çocuk bezleri vb.)

 

IFS Lojistik, tüm tedarik zincirinde şeffaflık ve güven yaratmak için ticaret ve endüstrinin ortak hedefini işaret etmektedir. Depolama, dağıtım ve nakliye ile yükleme ve boşaltma faaliyetleri için özel olarak geliştirilen bu IFS standardı, hem gıda hem de gıda dışı ürünleri yöneten ortamlarda uygulanabilir.
IFS Lojistik'in hedefleri:

 • Tüm tedarik zinciri boyunca karşılaştırılabilirlik ve şeffaflık sağlamak
 • Tek tip değerlendirme sistemleri ile ortak bir standart oluşturmak
 • Hem tedarikçiler hem de perakendeciler için maliyetleri ve zamanı azaltmak
 • Akredite Sertifikasyon Kuruluşları ile çalışmak

 

Tedarik zinciri küreselleşmesi büyüdükçe, hammadde ve ürünler yeni yollarla ve farklı kaynaklardan tedarik edilmeye devam edilmektedir. Aracılar, acenteler ve ithalatçılar, üreticileri ve perakendecileri bir araya getirmede önemli bir unsurdur. IFS Broker, üretim ve dağıtım arasındaki boşluğu dolduran ürünlerin güvenliğini ve kalitesini sağlamak için oluşturuldu. Ticaret ortakları, broker, acenteler ve ithalatçıların ürün gereksinimlerini üreticilere iletmelerini ve bu spesifikasyonların anlaşılmasını ve uygulanmasını beklemektedir.
IFS Broker denetimleri bağımsız akredite ve onaylı sertifika kuruluşlarının kalifiye denetçileri tarafından gerçekleştirilir. Standart aşağıdaki konuları içerir:

 • Üst yönetim sorumluluğu
 • Kalite ve ürün güvenliği yönetim sistemi
 • Kaynak yönetimi
 • Planlama ve hizmet süreci
 • Ölçümler, analiz, iyileştirmeler
 • Ürün savunması.

 

Perakende Satış Standardı, toptancıların ve nakit ve taşıma piyasalarının denetim prosedürlerini optimize etmek için geliştirilmiştir. Bu iki farklı işletme türü, üreticiler ve dönüştürücüler ile ticari müşteriler arasında önemli bağlayıcılar olarak görülmektedir. Çok çeşitli ticaret ürünlerinin yanı sıra, belirli arıtma ve / veya işleme faaliyetleri de gerçekleştirebilir ve kendi markalarını geliştirebilirler. Şirketin ana işine bağlı olarak, Toptan ve Perakende Satış Standardı için taylor tarafından yapılan bir kontrol listesi geçerlidir.
IFS Toptan ve Perakende Satış Standardı, belirli koşullar altında benzer faaliyetlere sahip siteler ve pazarlar için çok tesisli sertifika alma yeteneği sağlar.

 

Her zaman yeni yetenekler ararız. Özgeçmişinizi bize e-postayla gönderin.

Bizimle iletişime geçin